Mehmet Uluğ Projeleri

BLUES FOR MEMO • MEHMET ULUĞ ANMA GECESİ

Türkiye caz dünyasından yıllar içinde yolunun kesiştiği müzisyen dostları, 24. Akbank Caz Festivali kapsamındaki anma gecesinde gerçekleştirdikleri ‘jam session’ ile Mehmet Uluğ’un müzikle dolu geçen hayatına selam gönderdi. Gecenin tüm geliri de Mehmet Uluğ adına Kaş’ta kurulan Müzik Evi ‘MUME’ye destek olmak amacıyla Düşler Akademisi Kaş’a bağışlandı.

DAVID MURRAY • INFINITY QUARTET

Post-bop ve free jazz sahnesindeki son 40 yılın öncü müzisyenlerinden Grammy ödüllü multi enstrümentalist David Murray, yakın arkadaşı Mehmet Uluğ’un ve müziğe yaptığı katkılarının anıldığı bu iki özel gecede, grubu Infinity Quartet ile sahne aldı. Murray, Uluğ’un anısına bestelediği ‘Mehmet Uluğ Suite’i Babylon’da seslendirdi. Bu performansta ortaya çıkan müzik öyle güçlü ve anlamlıydı ki yeni bir albüm projesine dönüştü.

CAPPADOX

Mehmet Uluğ’un, Kapadokya’nın doğasını, tarihini ve müziğini birleştirme hayali, Pozitif ekibi tarafından kendisinin de vizyonunu ve anısını arkasına alarak Cappadox ile hayata geçirildi. Cappadox, müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinliklerini bir araya getirerek Kapadokya’da ilk kez 2015 yılında gerçekleştirildi.

‘Doğayla müziği buluşturmak’ diye bir laf dolaşıyor sizin etrafınızda, nedir kastedilen?


Mehmet: Pozitif’in ilk hedeflerinden biri buydu aslında, Türkiye’nin antik kentlerinde caz festivalleri yapmak, doğal güzelliklerini müzikle buluşturmak, turizmle eğlenceyi birleştirmek. İşimiz doğru enerjiyi yaratmak. Doğru enerjiyi sağlamak neye bağlı? Bir, müzik çok iyi bir enerji kaynağı ki bizim işimiz. İki ortam; nasıl bir yerde yaptığınız çok önemli. Üç, oraya katılan insan önemli bir enerji kaynağı. Bu üçü doğru bir şekilde dengelendiği zaman ortaya harika şeyler çıkıyor. Çok basit bir örnek vereyim, Kapadokya’da yapılacak bir festival mükemmel bir olay olur. Böyle bir proje başlamadı, şu anda sadece fantezi.”

‘Mehmet Uluğ: Hayal Bile Edemezdik Gerçek Oldu’ Mert Emcan,
Röportaj: Radikal Kültür, 17.06.2009

Mehmet Uluğ Müzik Evi

Mehmet Uluğ’un doğa ile müziği birleştirme hayalini gerçekleştiren bir diğer proje ‘Mehmet Uluğ Müzik Evi (MUME)’, 2014 yılında Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşen Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nden elde edilen gelirler ile hayata geçti. Engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefleyen Düşler Akademisi Kaş bünyesine dahil olan MUME, kamp alanının içinde bir kayıt stüdyosuna da sahip.

DAVID MURRAY / INFINITY QUARTET • FLOWERS FOR MEMO

25. Akbank Caz Festivali kapsamında, Mehmet Uluğ anısına gerçekleşen bu gecede Uluğ’un yakın dostu David Murray ve grubu Infinity Quartet yanlarına trombonda Craig Harris, vokalde Saul Williams ve double basta jaribu Shahid’i de alarak Babylon Bomonti’de duygusal ve özel bir gece gerçekleştirdi. Konserin repertuvarında Murray’nin Mehmet Uluğ için bestelediği ‘Mehmet Uluğ Suite’in yanı sıra Uluğ ile ortak dostları olan Butch Morris anısına bestelediği parça ve Pozitif’e ithaf ettiği Sun Ra parçası da yer almıştır.