Mehmet Uluğ
Kimdir ?

Türkiye’nin öncü kültür, sanat ve eğlence şirketi Pozitif, müzik yapım şirketi Doublemoon ve müzik kulübü Babylon’un kurucularından Mehmet Uluğ, 13 Nisan 1959'da İstanbul'da Semra Uluğ ve Şahap Uluğ’un ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Yeşilköy İlkokulu’nda ve British Highschool’da eğitim gördükten sonra başladığı İstanbul Robert Koleji'nden 1978 yılında mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Clemson Üniversitesi’nde elektronik mühendisliği alanında aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimlerini 1984 yılında tamamladı. 1984-1987 yılları arasında Baltimore’da araştırma mühendisi olarak çalıştı. 1988 yılında ABD’den ayrılarak 6 ay süren bir uzak doğu seyahatinin sonunda Türkiye'ye döndü.

Mühendislik kariyeri yerine sıra dışı bir yol

Sıra dışı bir yolda ilerlemeyi, mühendislik kariyeri yapmaya tercih eden Mehmet Uluğ’un hayali, tutku ile bağlı olduğu caz müziğini Türkiye’deki dinleyicilerle buluşturmak ve İstanbul’un 1980’lerin sonunda oldukça durağan olan kültürel coğrafyasına yeni bir boyut getirmekti.

1988’de, lise arkadaşı ve yakın dostu Cem Yegül ile birlikte, bugün Türkiye’nin en büyük kültür, sanat ve eğlence şirketi konumundaki Pozitif’i kurdu. İkiliye 1989 yılında, kardeşi Ahmet Uluğ da katıldı ve üçlü ortaklık Mehmet Uluğ’un ölümüne dek 25 yıl kesintisiz devam etti.

Mehmet Uluğ’un kurucuları arasında yer aldığı Pozitif, ilk yıllarından itibaren Türkiye’nin müzik ve sanatsal etkinlik arenasında önemli bir yer edindi. Gerçekleştirdiği etkinliklerle İstanbul’un kültür sanat hayatının değişimine öncülük eden ve eğlence sektörünün dinamiklerini değiştiren Pozitif ekibi; Akbank Caz Festivali, Blues Festivali, One Love Festival ve Rock’n Coke gibi, bir kısmı halen devam eden, Türkiye’nin en kapsamlı ve büyük festival organizasyonlarını hayata geçirdi. Uluğ’un fikir babası olduğu ve müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava etkinliklerini bir araya getiren Cappadox’un ilki ise kendisinin vefatından bir buçuk yıl sonra Mayıs 2015’te Kapadokya’da gerçekleştirildi.

Pozitif bir yaşam

Festivaller dışında da çok sayıda önemli konserin ve etkinliğin altında imzası olan Pozitif ekibi, Mehmet Uluğ’un da şirketin yönetiminde olduğu dönemde; U2, Rihanna, Red Hot Chili Peppers gibi pek çok mega-star sanatçı ve grubun yanı sıra Cirque du Soleil gibi dünyaca ünlü gösterileri ve Patti Smith, Cecil Taylor, John Zorn gibi alternatif sahnelerin avangart isimlerini Türkiye'deki izleyiciyle buluşturdu.

Mehmet Uluğ’un Pozitif çatısı altındaki en önemli girişimlerinden biri, Asmalımescit’in ve tüm İstanbul’un müzik ve eğlence hayatına yön veren Babylon’un kuruluşu oldu. Babylon, kapılarını açtığı ilk günden bu yana farklı türlerden yerli ve yabancı birçok müzisyeni ve sanatçıyı ağırladı. Babylon’un müziğini, çok sevdiği Çeşme’ye de taşıyan Mehmet Uluğ, Babylon Soundgarden’ın hayata geçirilmesine ve müziği mekanın dışına çıkaran Radyo Babylon’un yayın hayatına başlamasına da önderlik etti.
Mehmet Uluğ’un Pozitif ekibiyle hayata geçirdiği bir diğer önemli girişim ise 1998 yılında temelleri atılan bağımsız plak şirketi Doublemoon Records oldu. Uluğ, ortağı ve dostu Cem Yegül ile birlikte, farklı kökenlerden ve zamanlardan müzikleri buluşturmak amacıyla kurulan Doublemoon’un çatısı altında 13 önemli albümün yapımcılığını üstlendi.
Mehmet Uluğ Ardından Ne Dediler?